Swings

Wierzę iż są na świecie potwory zrodzone z ludzkich istot. Niektóre widuje się czasem, pokraczne, pzerażające o ogromnych głowach lub drobnych ciałkach, jedne rodzą sie bez rąk, bez nóg, inne z trzema rękami jeszcze inne z ogonem albo ustami w najdziwniejszych miejscach. Sa to przypadki i nie wynikaja z niczyjej winy, jak niegdyś mniemano. Za dawnych czasów ludzie dopatrywali się w tym wiadomej kary za grzechy.
Ale podobnie jak istnieją potwory fizyczne, czy nie mogą narodzić się potwory umysłowe albo psychiczne? Twarz i ciało mogą być doskonałe lecz jesli wykoślawimy gen lub zdeformowane jajeczko może wytworzyć fizycznego potwora, to czyż ten sam proces nie może wytworzyć zdeformowanej duszy?
Potwory sa mniejszymi lub większymi odchyleniami odchyleniami od przyjętej normy. Podobnie jak dziecko może narodzić się bez ręki, tak ktoś moze narodzić sie bez dobroci lub potencjalnego sumienia. Człowiek który traci rękę w wypadku musi sie porzadnie namozolić azeby przystosowac się do tej ułomności, natomiast ten, kto przychodzi na świat bez ręki, cierpi jedynie przez to, że ludzie uważają go za dziwoląga. Poniewaz nigdy nie miał rąk, nie  może odczuwać ich braku. Czasem w dzieciństwie wyobrażamy jakby to było gdybysmy mieli skrzydła ale nie ma powodu przypuszczać, że to samo odczuwają  ptaki. Nie potworowi normalność musi wydawać sie włśnie czymś potwornym, gdyż każdy uważa sam siebie za normalnego. Dla wewnętrznego potwora jest jeszcze bardziej niepojęta, ponieważ nie ma on nic widomego, co mógłby porównać z innymi. Człowiekowi, który przyszedł na świat bez sumienia, ten, kto cierpi duchowe rozsterki, musi wydawać się śmieszny. Dla przestępcy uczciwość jest głupotą. Nie trzeba zapominać, że potwór to tylko odchylenie od normy oraz że dla potwora norma jest właśnie czymś potwornym. 

fragm. “Na wschód od Edenu” J. Steinbeck, tłum : B.Zieliński, wyd.MUZA str.102

abjectsAdvertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s